مهندسی پزشکی

دانشجویان مهندسی پزشکی- بیوالکتریک

هفت  بیماری که با واکسن می توان از آن ها پیشگیری کرد و در برنامه ی ایمن سازی همگانی کودکان کشور، قرار دارند ، عبارت اند از:

1-      بیماری  سل: میکروب بیماری اغلب از راه تنفس وارد بدن انسان می شود. علائم بیماری شامل : سرفه های طولانی و خارج شدن خون از دهان همراه سرفه ، تب ، عرق شبانه ، ضعف و لاغری است . این  بیماری گاه موجب مرگ می شود.

2-      سرخک : میکروب این بیماری از راه تنفس وارد بدن می شود . علائم سرخک شامل : تب ، آب ریزش بینی، سرفه ، گلو درد و ظهور دانه های سرخ رنگ روی پوست است. سرخک بیماری خطرناکی است و گاهی موجب مرگ نیز می شود.

3-      دیفتری: میکروب این بیماری از راه تنفس وارد بدن می شود و در گلو و بینی رشد می کند و گاهی موجب خفگی و مرگ می شود.

۴-     سیاه سرفه : میکروب این بیماری از راه تنفس وارد بدن می شود . علامت بیماری سرفه های شدید است که چهره ی بیمار را سیاه و کبود می کند. گاهی در اثر سرفه های شدید، استفراغ نیز ایجاد می شود . این بیماری نیز می تواند موجب مرگ کودک شود.

۵-      کزاز: میکروب این بیماری در خاک زندگی می کند و از راه زخم و خراش وارد بدن می شود. زایمان در مکان های غیر بهداشتی می تواند موجب بروز این بیماری در مادر و نوزاد شود . علامت بیماری کزاز ، سفت شدن عضلات بدن است که در نتیجه ی آن غذا خوردن و تنفس مختل می شود . این بیماری بسیار کشنده است.

۶-      فلج اطفال : میکروب این بیماری از راه دهان وارد بدن می شود و به ماهیچه های بدن _ به خصوص عضلات پا_ حمله می کند و باعث فلجی پا می شود. فلج اطفال گاهی نیز کشنده است.

۷-      هپاتیت ب: بیماری خطرناک و کشنده ای است که میکروب آن در خون و سایر مایعات بدن بیماران مثل ادرار ، مدفوع ، آب دهان و ... وجود دارد. میکروب این بیماری ممکن است مدت ها در بدن فرد مبتلا مخفی بماند اما در صورت تماس مستقیم با او یا وسایل آلوده ی او به دیگران منتقل شود . گاهی مادران مبتلا ُ این بیماری را به جنین یا نوزاد خود منتقل می کنند . این بیماری از راه تیغ سلمانی ، وسایل جراحی و دندانپزشکی آلوده نیز منتقل می شود. علائم بیماری هپایت ب شامل تهوع ، استفراغ ، درد در قسمت راست و بالای شکم وزرد شدن پوست بدن و چشم هاست.

برنامه واكسيناسيون كودكان بشرح زير مي‌باشد:

سن

نوع واکسن

بدو تولد

(سل)ب.ث.ژ (BCG قطره فلج اطفال (OPV) و هپاتيت  ب

دو ماهگي

سه گانه ،  قطره فلج اطفال، هپاتیت ب

چهار ماهگي

سه گانه ،قطره  فلج اطفال

شش ماهگي

سه گانه ، قطره فلج اطفال، هپاتیت ب

دوازده ماهگي

MMR

18 ماهگي

سه گانه، قطره فلج اطفال

4 تا 6 سالگي

سه گانه، قطره فلج اطفال،MMR

1-       ب.ث.ژ- واکسن بیماری سل است.

2-       سه گانه- واکسن سه بیماری دیفتری ، کزاز و سیاه سرفه است.

3-       MMR – واکسن سه بیماری سرخک ، سرخچه و اریون است.

4-       پس از آخرین نوبت واکسن سه گانه ، هر ده سال یک بار واکسن دوگانه ویژه ی بزرگسالان(دیفتری و کزاز ) بایستی تزریق شود.

 

 

 

 

واكسن ب ث ژ: اين واكسن با استفاده از باكتري ضعيف شده سل عليه اين بيماري ساخته شده به صورت زير جلدي در ناحيه بازو در بدو تولد تزريق مي شود. اين واكسن بعد از 15 سالگي توصيه نمي شود و اگر تا سن يك سالگي تزريق نشده باشد ابتدا تست PPD انجام مي شود و در صورتي كه تست منفي باشد تزريق مي‌گردد. معمولاً جاي محل تزريق باقي مي‌ماند و اگر ديده نشود لازم نيست تزريق تكرار شود. در بعضي از موارد تورم عقده هاي لنفاوي زير بغل بعد از تزريق واكسن مشاهده مي گردد كه معمولا با گذشت زمان برطرف  مي شود.

واكسن سه گانه: اين واكسن با استفاده از باكتري كشته شده سياه سرفه و سموم باكتريهاي ديفتري و كزاز ساخته مي شود. ديفتري، كزاز و سياه سرفه بيماري هاي خطرناكي هستند كه مي توانند موجب مرگ يا عوارض شديد شوند. عارضه اين واكسن معمولا تب و بيقراري است كه ممكن است تا چند روز ادامه يابد كه پاشويه و استامينوفن ممكن است لازم باشد. اگر بعد از تزريق، تب 40 درجه يا تشنج ديده شود در نوبت هاي بعدي، از واكسن دو گانه اطفال استفاده مي گردد.

قطره فلج اطفال (خوراكي): فلج اطفال يك بيماري حاد ويروسي است كه مي تواند منجر به فلج دائم دسته اي از عضلات بدن شود. براي جلوگيري از اين بيماري ناتوان كننده و سخت، بهترين راه

واكسيناسيون است. واكسن به صورت قطره خوراكي و با استفاده از ويروس ضعيف شده ساخته شده است. 

واكسن دو گانه اطفال:  اين واكسن شبيه به واكسن دوگانه* بزرگسالان است و فرق آن مقدار بيشتر واكسن ديفتري است.

* ۱۶-۱۴ سالگی : دوگانه(دیفتری ، کزاز) ویژه بزرگسالان Td

واكسن MMR (سرخك، سرخجه،اوريون): علائم بيماري سرخك عبارتند از:  تب بالا و چند روزه، آب ريزش بيني، التهاب ملتحمه چشم و جوشهائي كه بعد از شروع تب ظاهر مي شوند. التهاب پرده مغز، التهاب گوش مياني و برونشيت ممكن است در ادامه علائم سرخك ظاهر شوند. در بعضي از كشورها ميزان مرگ ومير به 10% مبتلايان مي رسد. سرخجه نيز با بثورات جلدي همراه است و علائم آن نظير تب و سرفه، خفيف تر از سرخك بوده و بيماري خطرناكي نيست. خطر اين بيماري مربوط به خانم هاي باردار است كه در صورت ابتلا، احتمال نقص مادرزادي در كودك زياد است.

واكسن هپاتيت:   اين واكسن دسترس است و از سال 1372 جزو برنامه واكسيناسيون كشوري اطفال است. تزريق اين واكسن به بزرگسالان نيز توصيه شده است. واكسن در كودكان در سه نوبت در بدو تولد، 2 ماهگي و شش ماهگي تزريق مي‌شود و در بزرگسالان فاصله نوبت اول و دوم يكماه و نوبت دوم و سوم 5 ماه مي‌باشد. عوارض واكسن خيلي كم بوده شامل درد و قرمزی در ناحيه تزريق، سردرد مختصر و احساس كسالت مي‌باشد.

به طو ر کلی هر نوزاد پس از تولد بايد واکسن هاي ضروري در برنامه کشوري شامل واکسن سل، ب ث ژ، واکسن خوراکي اطفال (در شش نوبت)، واکسن سه گانه ديفتري، کزاز و سياه سرفه (در پنج نوبت)، هپاتيت (در 3 نوبت) و واکسن MMR (سرخک، سرخجه و اوريون در 2 نوبت) را دريافت کند.


 بيماريها ، واکسنها ، علائم اختصاري برنامه واکسيناسيون کشوري
http://www.irib.ir/health/html/vaksinasion.htm

منابع:

http://www.pasteur.ac.ir/

http://forum.iransalamat.com/showthread.php?t=943 

+ نوشته شده در  یکشنبه نهم خرداد ۱۳۸۹ساعت   توسط عاطفه میرتیموری  |